Archiwum wiadomości

Powitanie lata w Śniatach i Lubiechowie

W dniu 24 czerwca 2012 r, poseł Killion Munyama wraz z rodziną wziął udział w IX edycji „Powitania Lata” w Śniatach gm. Wielichowo, połączonego z przeglądem folklorystycznym w wykonaniu miejscowych dzieci i młodzieży gimnazjalnej. W tym samym dniu Poseł razem z żoną i najmłodszym synem wziął również udzial w festynie z okazji Święta Wsi Lubiechowo gm. Kamieniec, połączonym z oddaniem po remoncie i renowacji zabytkowej pompy strażackiej (sikawki wodnej) będącą własnością miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej od 1906 roku!

Czy jesteśmy tolerancyjni?

fot. Bartosz Zakrzewski

Czy jesteśmy tolerancyjni? Co jesteśmy w stanie akceptować, co tolerować, a co budzi po prostu nasz respekt? O tym dyskutowano 22 czerwca 2012 r. w Wyższej Szkole Biznesu Gorzowie.

Całe przedsięwzięcie miało służyć temu, żeby rozmawiać o tym, jak w Polsce postrzegani są obcokrajowcy, jak mogą oni funkcjonować w naszym kraju. Spotkanie nawiązywało również do tego, co się dzisiaj dzieje w Polsce przy okazji Euro 2012. Straszono i ostrzegano kibiców zagranicznych przed przyjazdem do Polski. Teraz gościmy wielu obcokrajowców i miło patrzeć na to, jak dobrze zostali oni przyjęci przez nasze społeczeństwo. Gościem specjalnym był - Poseł Kilion Munyama, który mieszka w Polsce od 31 lat. Ostatnio spotkał się z przejawem nietolerancji w stosunku do swojej osoby tuż po wyborze go na Posła RP,  w listopadzie 2011 r. Jeden z portali rasistowskich na witrynie umieścił obraźliwe epitety pod jego adresem, al e także zdjęcia, prywatny adres i numery telefonów. Jako wroga rasy dodano także jego żonę.


Do Polski przyjechałem tuż przed Stanem Wojennym, doświadczyłem wielu zmian z punktu widzenia zachowania wobec osoby o innym kolorze skóry. Osobiście miałem sytuacje, które bardzo często były nieprzyjemne, ale w większości moje doświadczenia są pozytywne. Na początku mojego przyjazdu do Polski, te doświadczenia były gorsze, bo nie było jeszcze takiej otwartości jak jest teraz”- mówi K. Munyama.

 

Podczas konferencji został poruszony temat, dokumentu wyemitowanego na antenie BBC a później w polskich stacjach. Poseł stwierdził, ze „takie przypadki pokazane w dokumencie to są jednostki i nie można tego uogólniać. W mediach mamy czarno na białym pokazane, że Polacy z wielką otwartością przyjęli kibiców zagranicznych a m. in. Poznań zamienił się na kilka dni w zieloną wyspę”.

Minister Sprawiedliwości w Grodzisku Wlkp.

Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin był w czwartek, 21 czerwca 2012 r. gościem starosty grodziskiego. Minister spotkał się z przedstawicielami władz samorządowych szczebla powiatowego, gminnych; z przedstawicielami grodziskiego Sądu, Prokuratury, Policji, Zakładu Poprawczego oraz z osobami reprezentującymi środowiska przedsiębiorczości. Władze powiatu reprezentował przewodniczący Rady, Zarząd Powiatu oraz grupa radnych. Poza ministrem, w spotkaniu uczestniczyli także parlamentarzyści: Poseł Killion Munyama, Senator Filip Libicki, Posłanka Małgorzata Janyska i Poseł Jakub Rutnicki.

VI Półmaraton Słowaka

10 czerwca 2012 r. odbył się kolejny, VI już Półmaraton Słowaka w Grodzisku Wielkopolskim. Mimo rozpoczęcia piłkarskich Mistrzostw Europy, w Grodzisku padł rekord frekwencji i zawody ukończyło 2060 uczestników. Na mecie oprócz pamiątkowego medalu czekał na biegaczy również suty posiłek składający się z kiełbaski, chleba ze smalcem, kiszonych ogórków, konserwowych pieczarek i placka drożdżowego. Organizator podarował uczestnikom także pamiątkowe szlafroki z wyhaftowanym logo biegu. Na trasie zawodników wspierało wiele zespołów muzycznych. Taka pomoc najlepiej posłużyła Kenijczykom. Zwyciężył Sawe Kiprotich ustanawiając z wynikiem 1:04:51 nowy rekord trasy, przed Boniface Nduva - 01:06:22. Na najniższym stopniu podium stanął Arkadiusz Gardzielewski - 01:06:22. Wśród Pań z dużą przewagą nad konkurentkami pierwsza na mecie pojawiła się Katarzyna Durak - 01:18:58.

Wśród zaproszonych gości medale biegaczom wręczali: Poseł Killion Munyama i Vice-Marszałek Wojewodztwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Euro 2012: "Respect Diversity" czyli szanujmy różnorodność

W dniu otwarcia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 Ministerstwo Spraw Zagranicznych, UEFA, FARE, międzynarodowa organizacja piłkarzy FIFPro oraz Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” uroczyście zainaugurowali program Respect Diversity z udziałem przedstawicieli MSZ i UEFA, korpusu dyplomatycznego, władz piłkarskich, a także polskich i światowych gwiazd futbolu. W uroczystości brał również udział poseł Killion Munyama.

Fotogaleria kampanii "Wykopmy rasizm ze stadionów'
Fotogaleria.pdf
Dokument PDF [828.8 KB]

33 Międzynarodowa Giełda Birofiliów i VI Konkurs Piw Domowych "Prawie jak Grodzisz"

2 czerwca br. po raz 33 odbyła się Międzynarodowa Giełda Birofiliów, a po raz szósty w jej ramach zorganizowano konkurs "Prawie jak Grodzisz". Konkurs, skierowany do domowych piwowarów ma na celu wybranie trunku najbardziej zbliżonego do Piwa Grodziskiego. W tym roku 17 sympatyków domowej produkcji piwa stanęło do walki o miano twórcy tegoż piwa.

Decyzją komisji, I miejsce przypadło trunkowi uwarzonemu przez Gerarda Strojańskiego z Sulechowa, II Jarosławowi Cynkowi, również z Sulechowa, natomiast III lokata przypadła Sławomirowi Franaszkowi z Poznania. Zwycięskich trunków mieli także okazję spróbować obecni w sali Poseł RP Killion Munyama i Sławomir Górny, reprezentujący Zarząd Powiatu Grodziskiego.