Archiwum wiadomości

Prezydent RP Bronisław Komorowski z wizytą w północnej Wielkopolsce

25 maja 2013 roku, gościem północnej Wielkopolski był Prezydent Rzeczpospolitej Polski – Pan Bronisław Komorowski. Prezydentowi podczas podróży towarzyszyli m.in. przedstawiciele samorządu terytorialnego oraz parlamentarzyści, w tym Poseł okręgu 38. – Killion Munyama.
 Swoją wizytą objął kilka miejscowości m.in. Szamocin, Wągrowiec oraz Piłę. W I Liceum Ogólnokształcącym w Wągrowcu, Pan Prezydent udzielił bardzo interesującej lekcji historii, która dotyczyła przede wszystkim rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów parlamentarnych w Polsce, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku.Kolejnym punktem programu była wizyta w Szamocinie i złożenie kwiatów w 20. Rocznicę Odsłonięcia Pomnika Wolności oraz w Chodzieży, gdzie uczczono pamięć tragicznie zmarłego Prezydenta RP – Ryszarda Kaczorowskiego.
Na zakończenie, Pan Prezydent odebrał z rąk Piotra Głowskiego tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Dzień Polsko - Afrykański w polskim Sejmie RP

25-go maja obchodzony jest Dzień Afryki, święto upamiętniające powołanie w 1963 roku Organizacji Jedności Afrykańskiej (OJA). W tym dniu przywódcy 30 z 32 niezależnych państw afrykańskich podpisali akt założycielski w Addis Abebie Etiopii. W związku z tą rocznicą oraz w celu promocji współpracy polsko-afrykańskiej - 22 maja br. po raz pierwszy w polskim Sejmie RP zorganizowano  Dzień Polsko - Afrykański.  Głównym organizatorem  tego przedsięwzięcia był Parlamentarny Zespół ds. Afryki przy współpracy z Instytutem Afrykańskim, które swoim patronatem  objęła  Marszałek Sejmu Pani Ewa Kopacz, a wśród gości znaleźli się m.in. ambasadorowie z krajów afrykańskich, przedsiębiorcy, posłowie i senatorowie.

Konferencja w Bratysławie: Kraje Grupy Wyszechradzkiej a współpraca rozwojowa dla Afryki

Poseł Killion Munyama dnia 16 maja 2013 r. został zaproszony w imieniu Polskiej Akcji Humanitarnej oraz organizacji People in Need (Czechy), Demnet (Węgry) i MVRO (Słowacja) do udziału w dwóch panelach dyskusyjnych w czasie konferencji „Visegrad Group and International Development Cooperationtowards Africa” w Bratysławie pod patronatem honorowym Frantiska Sebej’a 

Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych w Sejmie Republiki Słowackiej „Visegrad Group and International Development Cooperation towards Africa” mającej na celu dyskusję nt. możliwości współpracy krajów Grupy Wyszechradzkiej w zakresie pomocy rozwojowej dla Afryki. Do udziału w konferencji zostali zaproszeni przedstawiciele Parlamentów, MSZ, organizacji pozarządowych oraz środowiska akademickiego z krajów Grupy Wyszechradzkiej.

EEC 2013: Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna

Pomoc rozwojowa dla Afryki musi być konsekwentna i mieć przede wszystkim na uwadze interes jej końcowego odbiorcy. Z kolei polski biznes ma szansę na skuteczną rywalizację o afrykańskie rynki, także z przedsiębiorstwami z obecnych już na nich krajów BRIC. To najważniejsze wnioski z panelu dyskusyjnego "Polityka rozwojowa UE wobec Afryki. Wsparcie, które pobudza gospodarkę i przedsiębiorczość", która odbyła się w ramach Forum Współpracy Gospodarczej Afryka - Europa Centralna na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, a w którym czynnie uczestniczył Poseł Killion Munyama.

Źródło zdjęć: http://www.eecpoland.eu/galeria/4867.html

 

czytaj więcej >>>

Afryka - Europa: nowe otwarcie w globalnej rozgrywce ekonomicznej

Brak obciążeń kolonialnych i wspólnota doświadczeń gospodarczych to polskie atuty w prowadzeniu interesów w Afryce – zgodzili się uczestnicy seminarium towarzyszącego prezentacji opracowanego przez CEED raportu „Africa-Europe on the Global Chessboard: New Opening”.

czytaj więcej >>>