Archiwum wiadomości

Delegacja Federalnej Republiki Nigerii

25 maja 2016 na spotkaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Afryki gościliśmy delegację z Federalnej Republiki Nigerii.

Goście byli zainteresowani jak doszliśmy w Polsce, w tak szybkim tempie, do tak dobrego i skutecznego zarządzania, z jakimi wyzwaniami zmagaliśmy się po roku 90 i teraz - w obszarze zarządzania państwem, w rozwoju gospodarczym i podnoszeniu poziomu życia mieszkańców.

Postrzegają Polskę jako kraj, który dokonał wielkich zmian i osiągnął doskonałe wyniki. Nasze doświadczenia są dla nich ważne, możliwe do wykorzystania. Padały pytania o samorząd i wsparcie, którego udzielił polski parlament władzy wykonawczej, lokalnej. Poza tym dzięki jakim działaniom rozwinęła się tak dobrze przedsiębiorczość oraz jak rozwiązane są sprawy polityki społecznej i rodziny. 

Dzień Jedności Afryki w rezydencji ambasadora  Tunezji

25-go maja obchodzony jest Dzień Afryki, święto upamiętniające powołanie w 1963 roku Organizacji Jedności Afrykańskiej (OJA). W tym dniu przywódcy 30 z 32 niezależnych państw afrykańskich podpisali akt założycielski w Addis Abebie w Etiopii. W tym dniu poseł Killion Munyama uczestniczył w spotkaniu w rezydencji ambasadora Tunezji. 

Sesja Rady Powiatu Grodziskiego

W dniu 31 maja br. poseł Killion Munyama na zaproszenie Przewodniczącej Rady Powiatu Doroty Jaśkowiak wziął udział w sesji rady powiatu.  Poseł pogratulował zarządowi powiatu grodziskiego jednogłośności w głosowaniu nad absolutorium dla zarządu.  Złożył również życzenia pracownikom starostwa z okazji dnia samorządowca.  Podzielił się również z radnymi informacją nad czym i w jakich komisja obecnie pracuje w sejmie. 

Międzynarodowe Targi Tulipanów

W dniu 1 maja 2016 roku poseł Killion Munyama wziął udział w Międzynarodowych Targach Tulipanów w Chrzypsku Wielkim. Tradycją firmy Bogdana Królika jest to, że co roku na początku maja „chrzczona” jest nowa  odmiana tulipana. W tym roku nowej odmianie nadano imię byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego.  Wygląd nowego tulipana do ostatniego momentu trzymany był w tajemnicy. Po raz pierwszy zaprezentowano go na scenie, podczas chrztu odmiany, czyli polania go szampanem. Wcześniej tulipanami zostali wyróżnieni Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy, Maria i Lech Kaczyńscy oraz Anna Komorowska.

Ambasador Królestwa Maroka na UEP

W dniu dzisiejszym na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, dzięki gościnności władz uczelni , prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą prof. dr hab. Macieja Żukowskiego, odbył się gościnny wykład posła Killiona  Munyama, którego tematem była „POLSKA A KRAJE AFRYKAŃSKIE W OSTATNICH LATACH”  oraz Ambasadora Królestwa Maroka J.E.Youns Tijani , który w swoim wykładzie poruszył „Politykę i gospodarcze uwarunkowania Maroka”.  Wśród licznie zgromadzonych studentów UEP,  panowie obszernie przedstawili problematykę oraz alternatywy i korzyści płynące z poszczególnych działań,  gospodarczych czy też politycznych. Na zakończenie padło kilka pytań do obydwu oratorów, którzy chętnie odpowiadali na pytania słuchaczy..

Posiedzenie Komisji Równości i Niedyskryminacji

   W dniu 17 maja 2016 roku w Sztokholmie poseł Killion Munyama uczestniczył w posiedzeniu Komisji Równości i Niedyskryminacji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.


  Komisja omawiała rezolucje dotyczące równouprawnienia i wspierania kobiet w służbie mundurowej. Najbardziej zaawansowanym krajem pod tym względem w Radzie Europy jest Norwegia. Omówiona została również kwestia równości i niedyskryminacji za szczególnym uwzględnieniem Szwecji. Zaprezentowany został również raport na temat: „ Stan zaawansowania zakończenia cyberdyskryminacji oraz sieciowej nienawiści ”.


    Poseł Killion Munyama zabrał głos w sprawie równości i niedyskryminacji na przykładzie Szwecji. Przestrzegał przed nadmiernym feminizmem I feministycznym rządem w Sztokholmie. Zaznaczył, że równość nie może polegać na odwracaniu trendu poprzez promowanie tylko feminizmu.

yskryminacjiPosiedzenie Komisji Równości i Niedyskryminacji

Sytuacja gospodarcza i polityczna w krajach afrykańskich

Na posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. Afryki w dniu 18.05.2016 r. wzięli udział ambasadorowie i przedstawiciele 6 krajów afrykańskich akredytowanych w Polsce. Reprezentowali oni następujące kraje: Algeria, Egipt, Maroko, Nigeria, Republika Demokratyczna Konga oraz Republika Południowej Afryki.

Tematem posiedzenia było "Sytuacja gospodarcza i polityczna w krajach afrykańskich mających przedstawicielstwa dyplomatyczne w Polsce".