Archiwum wiadomości

Zmarł Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier III RP

28 października 2013 r. zmarł Tadeusz Mazowiecki. Na zawsze wpisał się do historii Polski i zmienił historię Europy. Był pierwszy premierem III RP. Odszedł od nas człowiek, który w decydujących dla Polski chwilach miał odwagę być mądry. Dziękujemy za wszystko, Panie Premierze!

Z Posłem Killionem Munyama o relacjach Polska-Afryka

Współpraca Polski z krajami Afryki była tematem pierwszego Forum Politycznego, które odbyło się w poniedziałek 28 października 2013 roku na Uniwersytecie Zielonogórskim. W ten sposób rozpoczęto cykl spotkań, podczas których omawiane będą kluczowe tematy dotyczące pozycji Polski we współczesnym świecie. Pierwszy wykład wygłosił Poseł na Sejm RP, dr hab. Killion Munyama, który w ciekawy sposób zaprezentował, nie tylko potencjał państw afrykańskich  ale także możliwości płynące z realnej współpracy Polski z tym rejonem świata.

Wizyta z premierem w Zambii - pierwsze w historii Forum Gospodarcze Polska-Zambia

W dniach 19-22 października Donald Tusk  gościł w Zambii. Spotkał się m.in. z prezydentem Michaelem Satą oraz ministrem handlu Emmanuelem Chendą. 

22 października 201 3r. odbyło się w Lusace, stolicy Zambii pierwsze w historii Forum Gospodarcze Polska-Zambia. Za przygotowanie, którego odpowiedzialni byli towarzyszący Premierowi w wizycie do Zambii Poseł Killion Munyama, Zambijczyk z pochodzenia oraz  Pan Sławomir Majman z Invest in Poland (PAIiIZ). Wraz z premierem do Zambii udało się kilkudziesięciu przedstawicieli polskiego biznesu, którzy są zainteresowani ekspansją na rynki afrykańskie. Towarzyszący premierowi przedsiębiorcy reprezentują m.in. branżę wydobywczą, transportową, obronną, meblarską, budowlaną. Forum Gospodarcze było okazją do rozmów i nawiązywania kontaktów biznesowych.

>>> więcej na stronie premier.gov.pl

foto. Maciej Śmiarowski/KPRM

Premier RP otworzył w Lusace wystawę poświęconą ks. kard. Adamowi Kozłowieckiemu

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi związanych z Fundacją "Serce bez granic"  przez takie osoby jak konsul honorowy RP w Zambii Pani dr Maryli Ogonowskiej, posła na Sejm RP, Zambijczyka z pochodzenia Killiona Munyamy, wieloletniego ambasadora RP na kraje afrykańskie Pana Jana Wielińskiego,  Pana Andrzeja Morstina z MSZ  RP oraz przede wszystkim wieloletniego Prezesa Fundacji "Serce bez granic" Pana Bogdana Romaniuka obecnie Mrszałka Województwa Podkarpackiego  mogło dojść podczas pierwszej wizyty w Zambii Premiera RP Donalda Tuska do otwrcie wystawy poświęconej życiu i działalności ks. Adama Kozłowieckiego, wielkiego Polaka, który swoje życie poświęcił narodowi zambijskiemu i wspólnie z żyjącym jeszcze pierwszym prezydentem Zambii Kennethem Kaundą  przeprowadził naród zambijski do niepodległości. 

>>> foto. ze strony cardinalekozlowiecki.pl

Spotkanie z zambijskimi absolwentami polskich uczelni

Szef polskiego rządu przebywając z wizytą w Zambii spotkał się 20 października 2013 r. z zambijskimi absolwentami, którzy studiowali na polskich uczelniach. Powiedział, że "obok Polonii to absolwenci polskich uczelni są ambasadorami  naszego kraju na świecie". Zambijscy absolwenci polskich uczelni, z którymi spotkał się premier, studiowali w Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Krakowie. Wśród kierunków, jakie wybierali były m.in. ekonomia, chemia  oraz medycyna. Absolwenci, z którymi spotkał się w niedzielę Donald Tusk dziękowali za wsparcie Polski oraz wyrazili nadzieję na współpracę w przyszłości. Przykładem budowania dobrych relacji między krajami dzięki studiowaniu w Polsce jest poseł na Sejm Killion Munyama, który towarzyszył premierowi podczas wizyty w Zambii i RPA.
foto. strona: www.premier.gov.pl 

Wizyta w Domu Dziecka Kasisi - prowadzonego przez polskie siostry misjonarki.

Przebywający z wizyta w Zambii Premier RP wraz z delegacja rządową przybyli pierwszego dnia wizyty 20 października 2013 r.  do Kasisi. Kasisi jest wioską misyjną. Dom dziecka jest największą tego typu placówką w Zambii. Początkowo dom prowadziły siostry dominikanki, od lat 20. XX wieku prowadzą go polskie siostry zakonne. W sierocińcu obecnie przebywa 250 dzieci. Cierpią na HIV, AIDS, gruźlicę i inne groźne choroby. Nieprzerwanie organizowane są zbiórki, z których środki przeznaczane są na leki, edukację  oraz utrzymanie placówki. Sierociniec działa wyłącznie dzięki ofiarności ludzi dobrej woli. Od kwietnia 2013 r. działa w Polsce Fundacja Kasisi, której celem jest pomoc siostrom pracującym w zambijskim domu dziecka. 

Po wizycie w Kasisi Premier spotkał sie  z polskimi misjonarzami i siostrami zakonnymi oraz Polonią, dziękował za pracę, jaką wykonują dla Zambii, będąc jednocześnie tak daleko od ojczyzny.
" Przyjmijcie ode mnie - wszyscy bez wyjątku, którzy angażujecie się w sprawy ludzi tu potrzebujących, ale i w sprawy Polski - szczere gratulacje" - powiedział Donald Tusk.
foto. ze strony: www. cardinalekozlowiecki.pl 

Wizyta Premiera RP w Republice Południowej Afryki

Premier Donald Tusk udał się w dniach od 16-19 października br. z wizytą do RPA. Premierowi towarzyszyli m.in. Ministrowie Rolnictwa, Zdrowia i Transportu oraz Poseł na Sejm RP Killion Munyama. To już druga w tym roku podróż premiera do Afryki Subsaharyjskiej, jest to realizacja założeń zawartych w programie "Go Afrika". 

Na początku wizyty w RPA premier złożył kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Johannesburgu. Pomnik Katyński oraz Lotów nad Warszawę to miejsce pamięci, które powstało w 1981 z inicjatywy miejscowej Polonii. W drugim dniu potkał się z wiceprezydentem RPA Kgalemą Motlanthe. Szef rządu wziął udział w Forum Biznesu oraz podpisaniu umowy o współpracy gospodarczej między Polską i RPA. Tego samego dnia odbyło się również spotkanie premiera Donalda Tuska z prezydentem Jacobem Zumą. Tematem rozmowy była przede wszystkim współpraca gospodarcza. W piątek 18.10.2013 r. spotkał się z przewodniczącym parlamentu RPA Maxem Sisulu oraz w Kapsztadzie z przedstawicielami mieszkającej tam Polonii. Premier zapoznał się także z celami funkcjonującego tam Domu Wyszehradzkiego.

 "Drodzy przyjaciele, jestem bardzo wzruszony od pierwszych godzin pobytu w RPA. Przede wszystkim dlatego, że zaczęliśmy to spotkanie z Polakami  w Johannesburgu pod pomnikiem, który jest symbolem czegoś unikatowego - pamięci o naszych bohaterach, ofiarach polskiego męczeństwa oraz tego, że  gospodarze tej ziemi również oddawali życie za Polskę" - powiedział premier.

>>> wiecej https://www.premier.gov.pl/szukaj

 

15 lat obecności w Bydgoszczy Wyższej Szkoły Gospodarki

Wyższa Szkoła Gospodarki po raz piętnasty zainaugurowała 5 października rok akademicki. Oferta edukacyjna WSG opiera się na 20 kierunkach licencjackich i inżynierskich, 5 magisterskich i coraz większej liczbie studiów podyplomowych. WSG kształci w Bydgoszczy, Toruniu, Malborku, Inowrocławiu, Słupsku i Ełku. Wśród absolwentów i studentów uczelni są mistrzowie olimpijscy i laureaci międzynarodowych konkursów. Trzykrotnie wyróżniono WSG, statuetką Lodołamacza. WSG ma najwyższe wskaźniki umiędzynarodowienia i wielokulturowości spośród wszystkich bydgoskich uczelni.

W roku akademickim 2013/2014 na wszystkich wydziałach WSGkształcić się będzie blisko 6 tys. studentów, a spośród nich aż 300 zdecydowało się przyjechać do Bydgoszczy na studia z zagranicy.

Na uroczystej inauguracji roku akademickiego 2013/2014 obecny był również poseł
dr hab. Killion Munyama - pracownik naukowy WSG w Bydgoszczy.

 

Źródło zdjęć: http://www.galeria.wsg.byd.pl/galeria/przegladaj/inaug2013

100-lecie Portu Lotniczego Ławica

1 października Prezydent Bronisław Komorowski w towarzystwie władz Poznania i Wielkopolski uroczyście otworzył nowy terminal, dzięki któremu Ławica może pretendować także do miana jednego z większych portów w tym regionie - przepustowość lotniska wzrosła bowiem z 1,5 do 3 milionów pasażerów, którzy mogą zostać tu obsłużeni w ciągu roku. Wśród zaproszonych gości był również poseł Killion Munyama.
Prezydent podkreślił fakt, że Poznań ma najstarsze lotnisko, z najstarszymi tradycjami (...) bardzo wiele wniósł w polską tradycję lotniczą, w sensie rozwoju infrastruktury lotniczej. To jednak nie tylko najstarsze lotnisko, ale również nowoczesny obiekt, który cały czas utrzymuje aspiracje do nowoczesności i tego, aby być dobrą wizytówką Polski, lotnictwa i Poznania.  

Poznańska Inauguracja Roku Akademickiego 2013/14 z udziałem Prezydenta RP

Pierwszego października br. osiem poznańskich uczelni publicznych: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Artystyczny, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Muzyczna i Politechnika Poznańska wspólnie w Sali Ziemi MTP zainaugurowły nowy rok akademicki 2013/2014. To pierwsza taka inauguracja w Polsce. Dlatego organizatorzy czyli Kolegium Rektorów Miasta Poznania oraz Prezydent Poznania zaprosili do udziału w niej prezydenta Bronisława Komorowskiego. Na uroczystości obecny był również poseł dr hab. Killion Munyama, obecnie urlopowany pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.