Archiwum wiadomości

Ranking Posłów Tygodnika Polityka 2012

Po raz 15. tygodnik "Polityka" ogłosił ranking posłów. Dziennikarze pracujący w sejmie wybrali najlepszych posłów, najlepszych debiutantów, przyznali też żółte kartki ostrzegawcze tym, którzy do tej pory nie odnaleźli się w swojej roli.  

Wśród nagrodzonych znalazł się także jako sejmowy debiutant Poseł Killion Munyama oceniany przez dziennikarzy tak: „W przeszłości samorządowiec, teraz poseł, śmiało można zaliczyć go do „sejmowych mrówek”. Bardzo kompetentny w kwestiach gospodarczych, aktywny jeśli idzie o wystąpienia podczas obrad plenarnych jak i w komisjach (finansów i spraw zagranicznych), nie wdaje się przy tym w polityczne pyskówki. Zawsze merytoryczny, dobrze przygotowany, wrażliwy na kwestie społeczne. Sprawnie poprowadził już jedną ustawę, nie opuścił żadnego głosowania.

Dożynki 2012

Dożynki to Święto Plonów – ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. To przede wszystkim święto rolników o charakterze dziękczynnym (religijnym), centralne odbywają się na Jasnej Górze (odbywają się także Dożynki prezydenckie w Spale). Obecnie uroczystości dożynkowe mają zarówno religijny jak i ludowy charakter, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów.

 

Ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi. Najpierw wnoszone są wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Następnie Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek. Gospodarzem najczęściej jest kapłan, a w przypadku dożynek świeckich przedstawiciel lokalnej administracji państwowej bądź samorządowej.

 

Poseł Killion Munyama uczestniczył w tym roku na przełomie sierpnia i września w swoim regionie wyborczym w gminnych dożynkach w Ptaszkowie i Wiosce oraz w powiatowych dożynkach w Granowie, Wolsztynie, Skokach i Ocieszynie. W swych przemówieniach podkreślał to, że sam jest synem rolnika, zambijskiego rolnika  i pomimo, iż jest naukowcem, a teraz posłem wie, "że zawód rolnika to przede wszystkim ciężka praca, która łączy pasję z umiłowaniem do ziemi, ale daje też ogromne zadowolenie  i wzór do godnego naśladowania". "Afryka duchowym płucem ludzkości”

15 sierpnia 2012 r., w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Kościele pw. Św. Leonarda w Słupcy k/ Konina odbyły się uroczystości odpustowe połączone z dożynkami. Hasłem przewodnim tegorocznych uroczystości były słowa Benedykta XVI „Afryka duchowym płucem ludzkości”. Kazanie wygłosił kapłan z Rwandy, ks. Jean de Dieu Ntibeshya. Po Mszy św. Rozpoczął się festyn rodzinny, w czasie którego mieszkańcy Słupcy spotkali sie z różnymi gośćmi, przede wszystkim z krajów afrykańskich (Rwanda, Zambia, Kongo, Tanzania, Etiopia, i in.), wśród nich był pochodzący z Zambii Poseł Killion Munyama.

Otwarcie Sali Wiejskiej w Wilkowie Polskim