Felietony Posła

Jedna ojczyna już wygrała, jestem świadkiem zwycięstwa drugiej!

Nie posiadałem się z radości kiedy po niezwykle emocjonującym meczu Zambia w karnych wywalczyła Puchar Narodów Afryki. Z pochodzenia jestem Zambijczykiem dlatego z dumą obserwowałem, jak drużyna narodowa mojej starej ojczyzny odniosła zwycięstwo, w które jeszcze kilka miesięcy wcześniej niemal nikt nie wierzył. Dobry nastrój przywiódł mi być może płonną, ale niezwykle podnoszącą na duchu myśl o chociażby połowicznym, bądź ćwierćfinałowym zwycięstwie naszej drużyny.


Wbrew sceptykom zrobiliśmy bowiem wiele. Kiedy 18 kwietnia 2007 r. ustami Michaela Platiniego UEFA przyznała Polsce i Ukrainie prawo organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w krótkim czasie radość została zastąpiona obawą. Żaden z naszych stadionów nie spełniał bowiem wymogów koniecznych do obsłużenia meczu tej rangi, mięliśmy połowę z obecnej długości autostrad, a drogi krajowe były delikatnie rzecz ujmując w nienajlepszej kondycji. Nadto palącym problemem były porty lotnicze, przestarzałe dworce i cały szereg innych czynników, które nie mówiły a krzyczały „to się nie uda”.

Ostatnie pięć lat pokazało jednak, iż piętrzące się trudności sprzyjają mobilizacji i idącego za nią skoku cywilizacyjnego jakiego jesteśmy świadkami. Jadąc do Poznania możemy podziwiać wspaniały stadion oraz całą infrastrukturę, która wokół niego powstała, szerokie i bezpieczne drogi dojazdowe, pnącą się w górę bryłę portu lotniczego, czy dworca kolejowego. Owszem tu i ówdzie słychać o opóźnieniach, czy nie do końca przemyślanych rozwiązaniach architektoniczno-konstrukcyjnych, ale spójmy wstecz i zwróćmy uwagę, iż jeszcze nie tak dawno o wszystkich tych inwestycjach mówiło się niemożliwe.

Wiem, że to co piszę podszyte jest daleko idącym optymizmem podyktowanym prawdopodobnie nie opuszczającymi mnie emocjami niedawno oglądanego meczu, ale naprawdę wierzę, że Polska przez same przygotowania do EURO 2012 wygrała. Widowisko to dało bowiem bodziec, którego niejednej inwestycji było potrzeba by ruszyć, a która już wykonana będzie służyć kolejnym pokoleniom i stanowić o nowoczesności naszego kraju.

 

Tego Wam i sobie życzę.

 

/-/ Killion Munyama

 

 

Komentarze

Brak wpisów.
Wpisz kod
* Pola obowiązkowe