Felietony Posła

Od słów do czynów

Opublikowano, dnia 9 lutego 2014 r., godz. 16.00

Rozważany już kilkakrotnie  Wielki Program Inwestycyjny, którzy  Rząd ogłosił w połowie 2013 r. przeszedł z fazy koncepcji do fazy wykonania. Z początkiem lutego ruszyła budowa dwóch nowych bloków energetycznych w elektrowni Opole. Ta niezwykle ważna, z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego Polski, inwestycja jest zarazem największą inwestycją przemysłową od ponad ćwierćwiecza. Wartość bloków energetycznych to nieco ponad 11,5 miliarda złotych, a ich łączna moc 1800 MW pozwalających na zasilenie w prąd ponad 2 milionów gospodarstw domowych.

 

Budowa nowej elektrowni zabezpieczy wzrastające potrzeby energetyczne naszego kraju oraz będzie symbolicznym początkiem modernizacji całego przemysłu wytwarzania energii elektrycznej w Polsce. Zaangażowanych w nią będzie ponad 350 dostawców i 200 wykonawców, z których większość to rodzime przedsiębiorstwa. Nowe bloki energetyczne zostaną uruchomione na przełomie 2018 i 2019 r. co wpisze się w prowadzone wówczas prace nad modernizacją innych elektrowni oraz niemal całej sieci przesyłowej. Łącznie na budowę, rozbudowę i modernizację polskiego przemysłu energetycznego przewidziane zostało 40 mld zł, z których 30 zostanie przeznaczone na  budowę bądź modernizację elektrowni i elektrociepłowni m.in. w Tychach, Stalowej Woli,  Legnicy, we Włocławku czy w Turowie, a 10 na modernizacje sieci przesyłowej. 

 

Inwestycje te z jednej strony staną się natychmiastowym bodźcem dla będącej w kryzysie branży budowlanej zapewniając pracę kilkunastu tysiącom ludzi, z drugiej zaś pozytywnie wpłyną na konkurencyjność całej naszej gospodarki. Nowe bloki, których sprawność energetyczna wynosi ok. 45% dalece wyprzedzają te, które są obecnie w użyciu. Montowane w latach 60-tych i 70-tych siłownie posiadały sprawność 36% co stanowi, że dla wytworzenia jednej jednostki mocy potrzebowały 25% więcej paliwa, niż współczesne bloki energetyczne. W kontekście wzrastających cen paliw kopalnych oraz coraz bardziej rygorystycznych norm środowiskowych ten technologiczny postęp zadecyduje o tym, że wytwarzanie prądu będzie tańsze. Dodatkowe moce będą zaś niezbędne dla zaspokojenia coraz większego apetytu energetycznego  przemysłu i gospodarstw domowych.

 

Reasumując polską energetykę czeka rewolucja podobna w swej skali do tej jaka miała miejsce  w ostatnich latach na drogach. Inwestycje przyniosą nową jakość i zabezpieczą nas na kolejne dekady w prąd elektryczny. Będą również stanowiły swoiste preludium przed podjęciem działań w celu pozyskania energii z atomu. Ten ostatni będzie faktycznym przełomem uwalniającym w znacznej części przemysł energetyczny od problemów związanych z emisją gazów cieplarnianych czy chwilowych wahań koniunktury na surowce energetyczne. Będzie też technologicznym przełomem ze względu na poziom skomplikowania konstrukcji. Pchnie całą energetykę do przodu, podobnie jak obecnie nowe bloki w Opolu na inny pułap wynosi energetykę opartą na paliwach kopalnych.  

 

/-/ Killion Munyama