Felietony Posła

Polska! Dobry pomysł na wakacje!

Opublikowano 7 lipca 2013 r., 22.20

„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” , jak głosi jedno z popularnych polskich porzekadeł. Osobiście absolutnie się z nim zgadzam. Polska jest przepięknym, często niedocenianym, zwłaszcza przez jej obywateli krajem. Widać to wyraźnie w okresie letnio-wakacyjnym, gdy wielu z nas wybiera się na odpoczynek do egzotycznych, ciepłych krajów.

Chciałbym zachęcić do spędzenia wakacji 2013 w Polsce, tym bardziej że mamy w kraju miejsca naprawdę niesamowite. Polskie góry czy jeziora są przecież piękne. Tatry, Beskidy albo Mazury mogą być świetnym miejscem na spędzenie wakacji. Dobrym sposobem na wybranie czegoś właśnie dla siebie może być zorientowanie się co cenią obcokrajowcy w naszym kraju. Jak wynika z lektury prasy do najbardziej atrakcyjnych dla turystów z innych państw należą miasta: Kraków, Wrocław, Gdańsk, Warszawa, Poznań, Lublin i Toruń. Licznie odwiedzane są, także: niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, wybrzeże Morza Bałtyckiego, Pojezierze Mazurskie, Tatry, w których znajduje się najwyższy szczyt Polski oraz słynna Orla Perć, Sudety, Beskidy i Pieniny. Może idąc właśnie tym tropem : odwiedźmy te miejsca, gdzie nie byliśmy a są one rekomendowane ułożymy swój grafik na urlop.

 

Osobiście nie tylko biernie poprzez słowa, ale również czynnie propaguję idee wakacji w Polsce. Nie wyobrażam sobie lata bez wypadu do Borów Tucholskich. Ten jeden z największych kompleksów borów sosnowych zajmuje ok. 3 tys. km2 w dorzeczu Brdy i Wdy oraz Równiny Tucholskiej i Równiny Charzykowskiej. Od lasów tych wziął nazwę również mezoregion fizycznogeograficzny Bory Tucholskie znajdujący się we wschodniej części kompleksu oraz szereg powierzchniowych form ochrony przyrody: park narodowy, rezerwat biosfery, obszar Natura 2000, a także leśny kompleks promocyjny. Wypoczynek w tym rejonie daje możliwość spotkać rdzenną ludność a mianowicie: Borowiaków Tucholskich ( zamieszkujących północno-środkową część), Kaszubów– zwanych Zaborakami lub Krebanami (mieszkających na wschodzie i północy) i Krajniaków z południa. To także okazja do spróbowania lokalnej kuchni. Bory Tucholskie to udany pomysł na wypoczynek w samotności, jak też z rodziną czy przyjaciółmi.

 

Z wakacjami w Polsce jest związany jeszcze jeden aspekt, mianowicie turystyka ma wpływ na gospodarkę całego kraju poprzez rynek usług. Wpływ turystyki na gospodarkę jest bardzo duży, wynika on przede wszystkim z tego, że ma ona zbawienny wpływ na miejsca pracy. Turystyka stanowi bardzo istotny element gospodarki w każdym kraju. Jeśli turystyka jest na wysokim poziomie, to wówczas będzie to również powodować, że mieszkańcom w danym kraju będzie żyło się znacznie lepiej.

Reasumując, wydając pieniądze u siebie wpływamy bezpośrednio na poprawę sytuacji ekonomicznej RP a pośrednio, także i naszej osobistej.

 

/-/ Killion Munyama