Felietony Posła

Rozwój albo upadek.

Opublikowano 2 czerwca 2013 r., 22.00

Boom budowlany jaki trwał do połowy 2012 r. spowodował nieproporcjonalny do potrzeb naszego rynku wzrost potencjału polskich firm budowlanych. Ogarnięta kryzysem branża przeżywa trudne chwile związane ze spadkiem zamówień i brakiem perspektyw na powtórzenie budowlanego szaleństwa w najbliższych latach. Dla wielu specjalistycznych przedsiębiorstw polski rynek stał się również zbyt ciasny nawet na podtrzymanie dotychczasowych mocy produkcyjnych i warunkiem ich przetrwania stała się ekspansja.

 

Tą ostatnią polski rząd próbuje ułatwić dzięki misjom gospodarczym i wzmacnianiu kontaktów handlowych z potencjalnymi partnerami z krajów szybko rozwijających się. Niezależnie od szeregu delegacji do krajów afrykańskich, w drugiej połowie czerwca nasi przedsiębiorcy pojadą do Kaliningradu, by dzielić się doświadczeniami z Euro 2012 i rozmawiać o ewentualnych kontraktach. Misję "Polska-Rosja: Od Mistrzostw Europy do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej" organizują Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie.

 

Będzie to drugi tego typu wyjazd do Rosji. W marcu w Moskwie odbyło się Polsko-Rosyjskie Forum Gospodarcze związane z przygotowaniami do rosyjskiego mundialu. Wzięło w nim udział ponad 300 przedstawicieli rosyjskiej administracji, regionów - organizatorów mistrzostw w 2018 r., przedsiębiorców, a także ponad 70 polskich firm. Konferencja w Kaliningradzie również będzie poświęcona możliwościom współpracy polskich i rosyjskich firm w przygotowywaniu obiektów sportowych i innych inwestycji związanych z organizacją w tym rosyjskim mieście meczów Mistrzostw Świata. Zgodnie z danymi z połowy zeszłego tygodnia zgłosiło się ok. 30 firm. Są to m.in. biura projektowe, generalni wykonawcy, ale też firmy zajmujące się wykończaniem i wyposażaniem obiektów sportowych.

 

Polscy przedsiębiorcy mają o co zabiegać. Zatwierdzony w ostatnim czasie plan rozwoju gospodarczego Obwodu Kaliningradzkiego zakłada, że do 2020 roku z pieniędzy budżetowych zostanie zainwestowanych 12 mld euro. Rosjanie chcą wybudować w samym tylko Obwodzie Kaliningradzkim ok. 20 nowych hoteli. Muszą też zmodernizować infrastrukturę sportową oraz zbudować nowy stadion. W planach jest arena na ponad 40 tys. widzów. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozważa również zorganizowanie podobnego wydarzenia w Sankt Petersburgu.

 

Konferencje są szansą by zdobyte w Polsce doświadczenie zaowocowało wypłynięciem naszego biznesu na szerokie wody dużych międzynarodowych kontraktów, na których zdobycie jeszcze kilka lat temu nie mogli by nawet liczyć. Są szansą ale i wyzwaniem, gdyż mając co zaprezentować światu musimy się na to zdobyć.

 

/-/ Killion Munyama