Feletiony posła

Wróżby noworoczne

                

I się zaczęło. Nowy rok przyszło nam powitać nie tylko utęsknionym mrozem za oknem, ale i niemal epoką lodowcową w polityce. Cały czas tocząca się batalia o Trybunał Konstytucyjny w niedługim czasie zostanie przyćmiona batalią o przyszłoroczny budżet. Z zapowiedzi złotych gór po nastaniu nowego rządu zostało niewiele, a i tak to do czego realizacji chce przystąpić nowa ekipa spowoduje wzrost deficytu budżetowego z niecałych 3 do niemal 4% PKB. Zaznaczyć przy tym należy, że jest to optymistyczny wariant zakładający znaczący wzrost gospodarczy, który zrealizować się nie musi. W drugiej połowie roku jak przypuszczam rozpocznie się anty unijna krucjata przeciwko objęciu polski procedurą nadmiernego deficytu, niemniej troska o to nie jest jeszcze zmartwieniem nowej Pani Premier, skoro póki co można radośnie wydawać.

 

               Za niezwykle interesujące uznać należy zamierzenia na rok nadchodzący obecnego Szefa  MSW Antoniego Macierewicza. Od czasu nominacji schowany ze swoimi poglądami dokonuje przetasowań w ministerstwie oraz służbach mu podległych. Wnioskuję, że jeśli do tej pory ten niezwykle zasobny w teorie spiskowe polityk, który zawsze lubił dzielić się z opinią publiczną swymi przypuszczeniami nie ujawnia się oznacza to, iż zadanie powierzone mu przez Prezesa jest niezwykle rozbudowane i wymagające szerszego przygotowania. Jak sądzę w najbliższych miesiącach nastąpi ujawnienie tych zadań, a co za tym idzie podobnie jak to było za poprzednich rządów PiS skutkować będzie szeregiem mniej lub bardziej wydumanych teorii spiskowych połączonych z poszukiwaniem tajemniczych agencyjno – korupcyjno – biznesowych układów.

 

               Ciekawie na rok najbliższy zapowiada się rola Jarosława Kaczyńskiego, który ani nie jest premierem, ani prezydentem a mimo wszystko rządzi dzierżąc z tylnego siedzenia stery władzy wykonawczej i ustawodawczej. Przewiduję, że z tej wygodnej pozycji w najbliższym roku nie zrezygnuje, gdyż oznaczałoby to realne zmniejszenie możliwości do wydawania poleceń forsujących nie szczególnie zbieżne z obowiązującym porządkiem prawnym rozwiązania bez konieczności narażania się na odpowiedzialność konstytucyjną. Tym bardziej, że jak dowodzą ostatnie miesiące wysunięte na stanowiska marionetki nie wykazują cienia nielojalności będąc gotowymi, bez mrugnięcia okiem do podpisywania wszystkiego co jest zgodne z wolą Prezesa. 

 

W efekcie zapowiada się ciekawy, choć nie pozbawiony negatywnych emocji rok. 

 

 /-/Killion Munyama